7.- 12. augustil kell 19 saab Tallinnas Noblessneri valukojas näha muusikalist lavastust “Sünnisõnad”. Lavastus on pühendatud Veljo Tormisele tema 85. sünnipäevaks.

Von Krahli Teatri, Nargen Opera ja Nargenfestivali koostöös valmiva lavastusega, mille dirigent on Tõnu Kaljuste ja lavastaja Peeter Jalakas, jätkatakse Veljo Tormise muusikale põhinevate suurvormide tsüklit. Publiku mälestustesse ja Eesti kultuurilukku jäädavalt kirjutatud lavastuste “Eesti Ballaadid” (2004), “Eesti naiste laulud” (2006) ja “Eesti meeste laulud” (2008) taustal on “Sünnisõnad” loodud just tsükli algusena, et märkida seeläbi müütilise ajaringi sulgumist.

“Sünnisõnad” liidab arhailised mõttemustrid tehnoloogilis-digitaalse ajaülese maailmakäsitlusega, sünteesides mütoloogiat ja futurismi, mille ideaalseks tulemuseks on sakraalse tunnetuse lepitamine kaasaja uudsust idealiseeriva vaimuga. Lavastus jätab alles rustikaalse sisu, kuid riietab Tormise digitaalsetesse viigipükstesse ning laseb tal istuda veel leiutamata veesõidukisse.

Lavastus sõuab läbi Veljo Tormise teoste “Maailma loomine” Isuri eeposest, kantaat “Sünnisõnad”, “Kalevala 17. runo”, “Ütles Lembitu”, Etüüd Juhan Viidinguga ja “Laevas lauldakse”.

Produktsioon: Von Krahli Teater ja Nargenfestival koostöös Eesti Kontserdi ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga

Laval: Eesti Rahvusmeeskoor, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Reigo Ahven ja Viljandi Drumlab, runolaulja Ilona Korhonen (Soome), Simona Orinska, Ieva Putnina ja Von Krahli Teatri näitlejad.

Lavastaja: PEETER JALAKAS
Muusikaline juht: TÕNU KALJUSTE
Muusika autor: VELJO TORMIS
Seaded: TÕNU KÕRVITS
Kunstnikud: KÄRT OJAVEE & EDITH KARLSON
Videokunstnikud: EMER VÄRK ja MIKK-MAIT KIVI
Graafiline kujundus: MARGUS TAMM
Tehnilised lahendused: ENAR TARMO

Esietendus 7.augustil 2015 Noblessneri valukojas (Tööstuse 48).

Sünnisõnad_Von KrahlFoto: Von Krahl