Palmipuudepühal kõlab Tallinnas J.S.Bachi “Johannese Passioon”

Pühapäeval, 9. aprillil kell 17 tuleb Tallinnas Kaarli kirikus ettekandele J.S. Bachi “Johannese passion”. Dirigeerib maestro Andres Mustonen.

Palmipuudepühaga algab Kannatusnädal, mis kulmineerub Suure Reede ning Ülestõusmispühadega. Euroopa kristlikus kultuuriruumis on kujunenud traditsiooniks, et selle nädala jooksul kõlab paljudes kirikutes ja kontserdisaalides vaimulik
muusika. Erilisel kohal on sel puhul muidugi baroki vanameistri Johann Sebastian Bachi suurejoonelised passioonid.

Tänavusel Palmipuudepühal toob festival Klaaspärlimäng koos maestro Andres Mustoneniga kuulajate ette Bachi kaks tundi kestva monumentaalse “Johannese passiooni.” Esituskoosseisu kuuluvad evangelist Anto Õnnis, sopran Jaanika Kuusik, metsosopran Evelin Ester, tenor Valter Soosalu, bass Alvar Tiisler, organist Piret Aidulo, Tallinna Poistekoor ja Klaipeda Kammerorkester.

J.S.Bachil valmis loometeel kokku viis passiooni, tervikuna säilinud on aga vaid kaks, Johannese passioon ning Matteuse passioon (1736). J. S. Bachi „Johannese passiooni“ BWV 245 valmis aastal 1724. Apostel Johannese evangeeliumi tekstil põhinev teos jutustab Kristuse kannatusloo tema vahistamisest Õlimäe jalamil asuvas Ketsemani aias kuni ristilöömiseni Kolgata mäel.

Dirigent Andres Mustonen eelolevast kontserdist:
https://www.youtube.com/watch?v=Bm1U9aolDGk

Tallinna Poistekoor sai alguse 1988. aastal. Kontsertkoori kuulub 35-60 lauljat vanuses 10-35. Lisaks kontsertkoorile tegutsevad kaks ettevalmistuskoori, hõlmates ligi 130 poissi. Koori kunstiline juht ja peadirigent on Lydia Rahula, teise dirigendi ja koormeistrina on ametis koori vilistlane Tomi Rahula.
Rpertuaar on mitmekülgne, ulatudes gregooriuse koraalidest eesti uuema heliloominguni. Olulise osa moodustavad suurvormid, teiste seas on osaletud Haydni “Loomise, Tobiase “Joonase lähetamise” ja Orffi “Carmina Burana” ettekannetel. Poisid on teinud kaasa ka mitmes Rahvusooper Estonia lavastuses.
Lisaks klassikalisele muusikale tunneb poistekoor end koduselt ka kergema muusika vallas. Korduvalt on esinetud festivalil Jazzkaar ning antud edukaid kontserte tuntud Eesti popmuusikutega.
Tallinna Poistekoori ees on seisnud mitmed mainekad dirigendid nii Eestist kui välisriikidest, nende seas Neeme Järvi, Paavo Järvi, Anu Tali, Eri Klas, Robert Sund, Andres Mustonen, James Litton, Jorma Panula ja Bobby McFerrin. Alates 1990. aastast on poistekoor igal aastal käinud vähemalt korra Eestist väljaspool. Lisaks Euroopa riikidele on esinetud USAs, Kanadas, Jaapanis ja Tai kuningriigis.
Tallinna Poistekoori on salvestatud Eesti, Jaapani, Hollandi, Saksa raadiotes ning Eesti, USA, Jaapani televisioonides.

Klaipėda Kammerorkestri asutasid 1992. aastal 19 keelpillimängijat, eesotsas viiuldaja Liuda Kuraitienėga, eesmärgiga rikastada Leedu muusikamaastikku. Seda missiooni aitab alates 2009. aastast edendada tšellist Mindaugas Bačkus, kes tegutseb praegu orkestri kunstilise juhina. Orkestri koduks on Klaipėda kontserdisaal.
Kammerorkestri repertuaar on laiahaardeline, hõlmates nii barokk- kui nüüdismuusikat. Enamasti esinetakse dirigendita, mis annab tunnistust orkestri liikmete pikaajalisest koostööst ning peenest ansamblitunnetusest.
Klaipėda Kammerorkester on oma 25-aastase tegutsemise jooksul andnud üle 400 kontserdi ning osalenud mitmetel festivalidel nii kodumaal Leedus kui väljaspool. Orkestriga on töötanud mitmed tuntud dirigendid ja solistid. Orkester pöörab tähelepanu ka publiku järelkasvule ning peab oluliseks noorte muusikute inspireerimist. Nii sündis hariduslik kontserdisari “Mängulise muusika orkester”, mis annab kooliõpilastele võimaluse esineda koos professionaalidega.

Korraldaja ja lisainfo: Estonian Record Productions, www.erpmusic.com