Kontserdisarjas HELIjaKEEL kohtuvad Mirjam Tally ja Kristiina Ehini looming

7_heli_ja_keel_v2 (3)26. aprillil kell 19 toimiub Tallinnas Mederi saalis järjekordne kontsert sarjas HELIjaKEEL, mis seekord kõrvutab Visbys elava eesti helilooja Mirjam Tally ning eesti kirjaniku Kristiina Ehini loomingut. Omamoodi sillaks kahe autori vahel on Silver Sepa improvisatsioonid fantaasiapillidel. Ojamaal (Gotlandil) tegutsev eesti helilooja Mirjam Tally on Kristiina Ehini luulest inspireerituna kirjutanud mitmeid teoseid. Kristiina Ehini loomingut saab kontserdil kuulda autori enda esituses. Mirjam Tally teostest tulevad ettekandele“Different rains” (2003) klaverile, “Lindude seltsis” (2014) tšellole ja fonogrammile, “Veetilgas sätendab veel möödundaastane päike” (2000) flöödile ja fonogrammile, “Soe elu jäämäe jalamil” (2015, esiettekanne) tšellole ja klaverile ning “Joon” (2006) flöödile, tšellole ja klaverile. Mirjam Tally muusikat esitavad Leonora Palu flöödil, Leho Karin tšellol ja Diana Liiv klaveril.

Mirjam Tally loomingus on kesksel kohal kõla. Tema muusika on tulvil mängulisi kontraste – selles segunevad humoristlik, dramaatiline ja poeetiline kõlakasutus. Tally varasem looming sisaldab põhiliselt kammer- ja elektroonilist muusikat, milles sageli põimuvad akustilised ja elektroonilised kõlad. Viimastel aastatel on Tally loomingus aga suurenenud orkestriteoste osakaal. Mõnikord kasutab ta kunstmuusikas vähem levinud, põhjamaade või eksootilisi rahvapille (kannel, didgeridoo, tanpura, akordion jt), käsitledes folkloorset kõlamaterjali modernistliku vabadusetundega. Tally loomingus on tähtsal kohal eesti autorite (HassoKrull, Elo Viiding, Indrek Hirv, Kristiina Ehin) luuletekstid.

Mirjam Tally: “Olen oma loomingus tihtipeale kasutanud luuleridu lugude pealkirjadena, varem näiteks Hasso Krulli ja Edith Södergrani loomingust. Kristiina luuletustest olen saanud palju inspiratsiooni, aga konkreetsed temaga seotud teosed on järgmised: “New Moon Morning” neljale flöödile ja elektroonikale, kus on kasutatud Kristiina luulet Ilmar Lehtpere ingliskeelses tõlkes luulekogust “Noorkuuhommik. New Moon Morning” (2007). Ka tšelloloo pealkiri “Lindude seltsis” on Kristiina sama luulekogu alapeatüki pealkiri. Teos “Call love to mind” segakoorile põhineb samanimelisel luuletusel Ilmar Lehtpere tõlkes. Kontserdil ettekantav uudisteos “Soe elu jäämäe jalamil” on inspireeritud Kristiina Ehini luulekogu “Emapuhkus” (2009)  samanimelise tsükli pealkirjast.

Mirjam Tally lõpetas Eesti Muusikaakadeemia 2000. aastal LepoSumera õpilasena ning täiendas end õpingute ajal Rauno Remme juures elektronmuusika alal. 2003. aastal omandas ta Eesti Muusikaakadeemias magistrikraadi. 2006. aasta sügisest alates elab ja töötab MirjamTally Rootsis, Ojamaa (Gotlandi) saarel asuvas Visby linnas.
Tally teos “Swinburne” osales 2001. aastal rahvusvahelisel heliloojate Rostrumil. Augustis 2005 viibis Tally NOMUSe stipendiaadina Visby rahvusvahelises heliloojate keskuses, mille elektronmuusika stuudios valminud teosed kõlasid 2006. aasta veebruaris Reykjavikis festivalil Dark Music Days. Üks nendest teostest, “Blow” (video Ülo Pikkov, 2007), osales ka 2009. aasta oktoobris Göteborgis rahvusvahelisel festivalil World Music Days. Tally orkestriteos “Turbulence” osales 2008. aasta oktoobris Vilniuses rahvusvahelisel festivalil World Music Days ning Veneetsia biennaali rahvusvahelise kaasaegse muusika festivalil. Teos valiti 2009. aasta rostrumil Pariisis kümne soovitatud teose hulka.  2003. aastal andis Mirjam Tally koostöös plaadifirmaga ARM Music välja autoriplaadi. 2004. aastal pälvis ta Heino Elleri nimelise loomingupreemia. Orkestriteosega “Turbulence” on Tally pälvinud 2007. aastal Eesti muusika päevade heliloojapreemia ning novembris 2008 Rootsi Kuningliku Muusikaakadeemia helikunsti preemia Christ Johnson-priset. Samal aastal sai Tally ka Rootsi Heliloojate Liidu aastapreemia. Rootsi Raadio kultuuriprogramm P2 valis Mirjam Tally resideeruvaks heliloojaks aastatel 2009–2010. Aastal 2009 pälvis Tally Eesti Kultuurkapitali Helikunsti sihtkapitali preemia.

Luuletaja ja proosakirjanik Kristiina Ehin on sündinud 18. juulil 1977 Raplas. 2004. aastal omandas ta Tartu Ülikoolis eesti ja võrdleva rahvaluule erialal magistrikraadi. Tänaseks on ta avaldanud kuus luule- ja neli proosakogu. 2013. aastal ilmus tema autobiograafiline raamat “Paleontoloogi päevaraamat”. Tema luulekogu “Kaitseala” on kirjutatud Mohni saarel ning võitis 2006. aastal Eesti Kultuurkapitali luulepreemia.

Inglise keeles on Kristiina Ehinil ilmunud üksteist raamatut Ilmar Lehtpere tõlkes. Luulekogu “The Drums of Silence”  pälvis 2007. aastal Suurbritannias maineka Poetry Society Corneliu M. Popescu luuletõlke auhinna. Auhind määratakse Euroopa parima inglise keelde tõlgitud luuleraamatu eest. 2008. aastal määrati Kristiinale Eesti Vabariigi presidendi noore kultuuritegelase preemia. Luulekogu “The Scent of Your Shadow” pälvis 2010. aastal Poetry Book Society Recommended Translationi auhinna. 2010. aastal premeeriti Kristiinat Eesti kultuurkapitali stipendiumiga “Ela ja sära”. Kristiina Ehini luuletusi ja jutte on avaldatud inglise, saksa, rootsi, prantsuse, vene, soome, läti, leedu, udmurdi, komi, sloveeni, slovaki, poola, norra, iiri, šoti, kõmri, ungari, makedoonia ja islandi keeles.