Collegium Musicale esituses kõlab Pärt Uusbergi “Õhtu ilu”

Teisipäeval, 28. novembril möödub 100 aastat päevast, mil Ajutine Nõukogu (Maapäev) kuulutas ennast kõrgemaiks võimuks Eestis. Seoses sellega toimub, 28. novembril kell 19 Tallinna Jaani kirikus ja 29. novembril kell 19 Tartu Pauluse kirikus kontsert “Õhtu ilu“. Kontserdid on pühendatud Eesti rahvusliku enesemääramise 100. aastapäevale.

Collegium Musicale esituses tuleb sellel olulisel tähtpäeval ettekandele kaks märgilist teost: noore helilooja, romantilise helikeelega Pärt Uusbergi teos “Õhtu ilu” segakoorile ja keelpilliorkestrile ning Antonio Vivaldi ülituntud “Gloria”, mis Vivaldile ainuomase sätendava kõlapildi ja kõikevõitva elurõõmuga on üks päikeselisemaid ja helgemaid teoseid vokaalsümfooniliste suurvormide reas. Mõlemad teosed kujutavad oma ajastu noore looja portreed, teineteist suurepäraselt täiendades.

Kontserdil on kaastegev orkester Eesti Sinfonietta ja solistid: Ursula Roomere (sopran), Helina Kuljus (sopran), Annely Leinberg (alt). Uusbergi teoses “Õhtu ilu” lauluavad solistide ansamblis: Helina Kuljus (sopran), Annely Leinberg (alt), Valmar Kirves (tenor) ja Karl Ruudi (bariton). Tallinna kontserdil dirigeerib Endrik Üksvärav ja Tartus Markus Leppoja.

Kontserdi korraldab Eesti Kontsert ja see kuulub sarja “Oratorio”. Piletid on saadaval Piletilevist ja enne algust kohapealt.

Tallinnas tegutsev Eesti tippkammerkoor Collegium Musicale (www.collegiummusicale.ee) on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori dirigent on Endrik Üksvärav. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, erilisel kohal on eesti heliloojate looming (Arvo Pärt, Veljo Tormis, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve, Tõnu Kõkrvits jt). Lisaks a cappella teostele esitatakse suurvorme. Koori eesmärk on pakkuda kõrgetasemelisi muusikaelamusi nii Eestis kui väljaspool.
Koor on teinud koostööd erinevate dirigentidega nagu Tõnu Kaljuste, Andres Mustonen, Aapo Häkkinen (FIN), Kaspars Putninš (Läti), Jos van Veldhoven (Holland), Simon Carrington (UK), Darrel Ang (Singapur/Prantsusmaa), Mihhail Gerts jt. Samuti orkestrite ja ansamblitega: Helsingi barokkorkester , Rascher Saxophone Quartet, Tallinna Kammerorkester, Tallinna barokkorkester, Klaaspärlimäng Sinfonietta, Corelli Barokkorkester, barokkorkester Barrocade (Iisrael), Iisraeli sümfooniaorkester Rishon Letzion ja Jeruusalemma sümfooniaorkester.

Seitsme tegevusaasta sisse jäävad kontserdid ja festivalid Itaalias (Gorizia, Arezzo, Rooma), Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Maltal, Iisraelis ja Jaapanis, sh koori Tokyo kontserdil osalesid ka Arvo Pärt ja Erkki-Sven Tüür. 2017. aastasse jäävad kontserdid kuues välisriigis – Iisraelis, Hollandis, Poolas, Saksamaal, Venemaal ja Soomes. Üheks aasta tähtsündumuseks on kindlasti Lera Auerbachi „72 Angels“ Eesti esiettekanne koos Rascher Saxophone Quartetiga. Oktoobris 2017 võitis Collegium Musicale EBU rahvusvahelise koorikonkursi „Let the Peoples Sing“  täiskasvanute kategooria ja kogu konkursi Grand Prix – rändkarika Silver Rose Bowl.

Eesti Kooriühing on tunnustanud Collegium Musicalet kahel korral “Aasta koori” tiitliga (2014 ja 2011), Endrik Üksvärav on saanud Noore dirigendi preemia (2011) ja koori CD “Peegel peeglis” on premeeritud tiitliga “Aasta kooriplaat 2012”.

Koori tegevust toetab Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Ida-Tallinna Keskhaigla, Tallinna linn. Koori suuremad koostööpartnerid on Eesti Kontsert ja Klassikaraadio.

Lisainfo: www.collegiummusicale.ee ja www.facebook.com/choircollegium