Collegium Musicale esituses kõlab Lera Auerbachi „72 inglit“ Eesti esiettekanne

Pühapäeval, 23. aprillil kell 16 Tartu Jaani kirikus ja teisipäeval, 25. aprillil kell 19 Tallinnas Niguliste kirikus kõlab esmakordselt Eestis juudi päritolu ja Siberis sündinud Vene-Ameerika helilooja Lera Auerbachi uudisteos „72 inglit“ („72 Angels“). Esitavad kammerkoor Collegium Musicale ja Raschèr Saxophone Quartet. Dirigeerib Endrik Üksvärav.

„72 inglit” on 90-minutiline suuremõõtmeline teos segakoorile ja saksofonikvartetile, muusikaline meditatsioon 72 ingli heebreakeelsetel nimedel. Igal inglil on oma eriline omadus, mida ta esindab, näiteks armastus, tervis, andestus jne, mis väljendub temanimelises osas. Teose “72 inglit“ tõid maailmaesiettekandele Madalmaade Kammerkoor ja Raschèr Saxophone Quartet novembris 2016, dirigendiks oli Peter Dijkstra. Teose tellijate ja esmaesitajate hulgas on veel Rootsi Raadiokoor, Collegium Musicale, Vocalforum Graz (Austria) ja Cracow Singers (Poola).

„Need 72 inglit jõudsid meieni läbi mitmete kokkusattumuste ja soovitamise, mille tulemusel kammerkoor Collegium Musicale sai võimaluse olla selle suurepärase ja müstilise teose üheks tellijaks. Loomulikult on see meile suur au ja rõõm. Seda enam, et tegemist on tõepoolest erilise teosega,“ rääkis koori dirigent Endrik Üksvärav.
Üksvärava sõnul on teose puhul tegemist lääne ja ida muusika sümbioosiga. Teost iseloomustab mitmekesine kõlapilt, alates idamaisest rahvamuusikast, oratooriumimuusikast, jazzist kuni mõjutusteni vene koorimuusikatraditsioonist. „See on imetlusväärne, kuidas Auerbach erinevaid nüansse ja stiile kokku seob. Arvan, et selle teose mõju peitub mitmekesisuses ja müstilisuses. See võib mõjuda inimestele erinevalt, kuid mõjub kõigile. Sellega ta võlubki.“

„72 inglit“ jõuab eesti publikuni koostöös Eesti Kontserdiga (www.concert.ee) ja kuulub sarja „Autoriportreed“.

Tallinnas tegutsev Eesti tippkammerkoor Collegium Musicale on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori dirigent on Endrik Üksvärav ja abidirigent Miina Pärn. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, erilisel kohal on eesti heliloojate looming (Arvo Pärt, Veljo Tormis, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve, Tõnu Kõkrvits jt). Lisaks a cappella teostele esitatakse suurvorme. Koori eesmärk on pakkuda kõrgetasemelisi muusikaelamusi nii Eestis kui väljaspool. Koor on teinud koostööd erinevate dirigentidega nagu Tõnu Kaljuste, Andres Mustonen, Aapo Häkkinen (FIN), Kaspars Putninš (Läti), Jos van Veldhoven (Holland), Simon Carrington(UK),Darrel Ang (Singaur/Prantsusmaa), Mihhail Gerts jt ja orkestritega: Helsingi barokkorkester, Tallinna Kammerorkester, Tallinna barokkorkester, Klaaspärlimäng Sinfonietta, Corelli Barokkorkester, barokkorkester Barrocade (Iisrael), Iisraeli sümfooniaorkester Rishon Letzion ja Jeruusalemma sümfooniaorkester. Kuue tegevusaasta sisse jäävad kontserdid ja festivalid Itaalias (Gorizia, Arezzo, Rooma), Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Maltal, Iisraelis ja Jaapanis, sh koori Tokyo kontserdil osalesid ka Arvo Pärt ja Erkki-Sven Tüür.  2017. aasta toob koorile kontserdid viies välisriigis – Iisraelis, Hollandis, Poolas, Saksamaal ja Soomes.

Koori tegevust toetavad Eesti Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Tallinna linn, AS Ida-Tallinna Keskhaigla. Suurimad koostööpartnerid on Eesti Kontsert ja Klassikaraadio.

Jälgi koori tegevust: www.collegiummusicale.ee ja www.facebook.com/choircollegium
Lisainfo Lera Auerbach:  mediaresources.leraauerbach.com
Rascher Saxophone Quartet: rsq.sax.com